czwartek, 9 kwietnia 2015

Zbiórka specjalna z górami w tle

Dnia 17 marca 2015r. odbyła się długo oczekiwana zbiórka specjalna, podsumowująca zimową wycieczkę do Zakopanego.
Na zbiórkę przybyli zaproszeni goście: Pani Burmistrz Bogusława Jagodzińska, Pan Adam Nowak- dyrektor naszej szkoły, Pani dyrektor Kornelia Kwasińska oraz rodzice.















Zbiórka rozpoczęła się od odczytania rozkazu specjalnego:
                                                                             Piła,  9 marca 2015 r.

                                     
KOMENDANTKA
Hufca Związku Harcerstwa Polskiego
im. Stanisława Staszica w Pile

 
 ROZKAZ Specjalny L. 1/2015


                                          DRUHNY i DRUHOWIE!
W dniu 6 marca 2015 roku odeszła na wieczna wartę harcmistrzyni Anna Szklarek.
Druhna Ania urodziła sie 3 maja 1951 roku. Do Związku Harcerstwa Polskiego wstąpiła w 1964 roku, natomiast w roku 1967 złożyła Zobowiązanie Instruktorskie. Prowadziła drużynę oraz szczep „ Nieprzetartego Szlaku”, zajmowała się dziećmi specjalnej troski. Była dyrektorem szkoły.
Organizowała dla harcerzy NS biwaki i obozy. Stopień harcmistrzyni otrzymała w 1975 roku. Była sekretarzem Komisji Stopni Instruktorskich w Hufcu, członkiem Komisji Rewizyjnej.
Odznaczona Odznaką Honorową „ Za zasługi w rozwoju Piły”, „ Przyjaciela Dziecka” i wieloma odznaczeniami harcerskimi i państwowymi.
W ramach obchodów 100-lecia harcerstwa w Wielkopolsce została wyróżniona Statuetką „ Za długoletnią służbie instruktorską na rzecz wychowania dzieci i młodzieży”.
Druhna Ania była prawdziwym autorytetem dla nas wszystkich. Całe życie była oddana pracy z dziećmi specjalnej troski, uczyła, zawsze pomocna i uśmiechnięta.
Żadne słowa nie oddadzą i nie wyrażą bólu, jaki wypełnia nasze myśli po odejściu Druhny Ani.
Druhny i Druhowie!
1.                  Ogłaszam miesięczną żałobę w naszym hufcu.
2.                  Polecam odczytać rozkaz na zbiórkach drużyn.
3.                  Polecam nałożyć czarne opaski na Krzyże Harcerskie.

C Z U W A J !
                                                                                  /-/ hm. Bożena Wojciechowska

Dowiedzieliśmy się, że dziś delegacja naszej gromady uczestniczyła także w pogrzebie hm. Wiesława Wojciechowskiego- męża naszej Komendantki.
Po powitaniach i przemówieniach zaproszonych gości, nastąpiły podziękowania. Pani burmistrz i dyrekcja szkoły otrzymali od nas zdjęcie z gór przyczepione do góralskiej ciupagi, drużynowa otrzymała od rodziców śliczny bukiet kwiatów, rodzice płytę ze zdjęciami z Zakopanego (wręczoną po prezentacji), a my magnes na lodówkę z motywem góralskim i napisem „Zakopane”.
















Wstępem do wspomnień z Zakopanego było zaśpiewanie piosenki „ Bo co może mały człowiek”, piosenki, która w naszym wykonaniu w zeszłym roku na Festiwalu Piosenki Harcerskiej zajęła II miejsce.


Nadszedł czas na prezentację zdjęć. I wówczas odżyły wspomnienia. Mogliśmy komentować oglądane wydarzenia i dlatego co chwilę w harcówce rozlegał się głośny śmiech. 















Prezentacja trwała ok. 45 minut. Po niej konieczny dla dorosłych stał się łyk kawy, a dla wszystkich smak przepysznej drożdżówki i innych ciast przygotowanych przez rodziców. Rodzice z drużynową podjęli przy okazji wiele nowych decyzji dotyczących naszej działalności i uzyskali przy okazji zgodę dyrekcji na ich realizację. My w tym czasie nie nudziliśmy się- zuchy jak zwykle świetnie się razem bawiły, ponieważ jak słychać w słowach naszej ulubionej piosenki „…to zuchy, to zuchy, co tu dalej kryć, to zuchy, to zuchy- dobrze zuchem być…”.
















Dekorację naszej zbiórki specjalnej stanowiły plakaty o tematyce profilaktycznej, gdyż podczas wyjazdu do Zakopanego mieliśmy zajęcia z tego zakresu w ramach projektu „Postaw na rodzinę”.
Na koniec zaśpiewaliśmy pieśń „Pałacyk Michla” , którą niedawno prezentowaliśmy w czasie konkursu „Portret Leśnego Rycerza” w Pile i zajęliśmy II miejsce.



Do domu udaliśmy się pełni radości i wspomnień i z myślą o kolejnym wyjeździe. Tym razem drużynowa zabierze nas do teatru „Baj Pomorski” do Torunia, gdyż zdobywamy sprawność aktora.